Rendelési időpont: Hétfő-péntek: 8:00–20:00

Hívjon minket bizalommal: +36 1 400 1167

Email cím: info@bobdent.hu

Cím: 1164 Budapest, Művezető utca 7.

Fogszabályozás

A Bobdentben egyaránt lehetőség van a gyermekek és a felnőttek fogszabályozására is. Fogszabályozó szakorvosaink segítségével a szép mosoly mindenki számára elérhető.

Mikor van szükség fogszabályozásra?

A fogszabályozás különböző életkorokban és helyzetekben válhat szükségessé.

Gyermekkorban a fogszabályozás gyakran elengedhetetlen a fogak és az állkapocs megfelelő fejlődése érdekében, különösen ha a tejfogak elvesztése és a maradandó fogak megjelenése közötti időszakban rendellenességek alakulnak ki.

Felnőttkorban is gyakran szükséges lehet a fogszabályozás, mivel az idő múlásával a fogak elmozdulhatnak vagy olyan problémák merülhetnek fel, amelyek gyermekkori kezelés híján elmaradtak.

Ezen kívül implantátum beültetése előtt is fontos lehet a fogszabályozás, hogy a fogak megfelelő pozícióba kerüljenek, és elegendő hely legyen az implantátum számára, ezáltal biztosítva az optimális funkcionális és esztétikai eredményt.

Balesetek vagy sérülések következtében kialakuló fog- és állkapocsdeformitások korrigálása érdekében is gyakran szükség van fogszabályozásra.

Valamint parodontális betegségek, mint az ínygyulladás vagy a fogágybetegség esetén a fogszabályozás segíthet a fogak jobb tisztíthatóságában és a fogágy egészségének fenntartásában.

Miért fontos a fogszabályozás?

Fogszabályozós fiatal lány

A fogszabályozás jelentősége

Napi szinten nem is gondolunk bele, milyen nagymértékben befolyásolja az egészséges és esztétikus fogazat megjelenésünket, mindennapjainkat, életminőségünket. 

A szép, szabályos mosollyal rendelkezők magabiztossága, napi sikerélményeinek száma jóval magasabb a mosolyukat rejtegetni kényszerülőkénél. 

Mi a Bobdentnél célul tűztük ki azt, hogy a fogszabályozás tudományának segítségével ezt a magabiztosságot és sikert gyermek és felnőtt pácienseinknek is egyaránt megalapozhassuk. 

A fogszabályozás során a kialakult fogtorlódásokat, foghézagokat, az esetlegesen megdőlt fogakat, továbbá az állcsontok rendellenes helyzetét változtathatjuk, kezelhetjük.

A torlódott fogak nehezebben tisztíthatóak, a lepedék könnyebben megtapad, és a szabálytalan rágási helyzet következtében a fogak “öntisztuló képessége” is csökken, amely tényezők mind fogszuvasodáshoz, vagy fogágybetegséghez, gyulladásokhoz, végső soron pedig a fogak elvesztéséhez vezethetnek. 

A szabályos fogazat esetén a fogak könnyebben tisztíthatók, így megelőzhető rengeteg fogászati probléma, és elkerülhetőek mind a fájdalmas állkapocsizületi problémák mind a fogak túlterhelődésének megjelenése is.

Az alkalmazandó fogszabályozási eszközök és módszerek mindig személyre szabottak legyen szó gyermek vagy felnőtt páciensről.

Láthatatlan fogszabályozás

Komplex fogorvosi szemlélet a Bobdentben

A Bobdent Fogászati és Implantációs Központban komplex szemlélettel, a fogászat különböző szakágait gyakorló fogorvos kollégáink közösen gondolkodva működnek együtt, így pácienseink számára mindig a leghatékonyabb megoldást nyújtjuk. 

Ez a szemlélet a gyakorlatában azt jelenti, hogy nem csupán a tüneteket kezeljük, hanem a funkcionális és esztétikai problémákat együttesen szüntetjük meg az Ön teljes fogazati egészségének és jólétének biztosítása érdekében. 

A foghiány vagy torlódás, az ínyvisszahúzódás vagy fogkopás az esztétikai hátrányokon kívül hosszútávú problémákat is okozhatnak, mind a rágófunkció mind a fog állapota szempontjából is.

Ezért a fogászat különböző szakterületein kiemelkedő szakorvosaink egymással konzultálva hozzák meg döntéseiket, így egyedi és összetett eseteket is el tudunk látni, valódi és hosszú távú megoldást kínálva pácienseinknek.

Fogszabályozás gyermekkorban

Gyermekkorban a fogszabályozás lehetőségei még nagyon tág határok között mozognak. Ilyenkor csontjaink még folyamatos fejlődésben, átépülésben vannak.

A különböző fogszabályozó készülékekkel a gyermekek fogazata a növekedési szakaszban még relative könnyebben alakítható, az állcsontok és a fogak növekedési iránya is könnyebben befolyásolható.

Kisgyermekkorban a kivehető fogszabályozó készülékek alkalmazásával is nagyon szép eredmények érhetőek el, a kivehető készülékek alkalmazásának köszönhetően a későbbi fix fogszabályozó készülék alkalmazásának idejét lerövidíthetjük. Tinédzser korban rögzített fogszabályozó készülékkel érhető el az esztétikus, egészséges mosoly.

Tudjuk, hogy egy gyermek számára is mennyire fontos az, hogy milyen élmények érik egy fogorvosi rendelőben, hiszen egyetlen rossz fogorvosi tapasztalat hosszú évekig elkísérheti vagy akár egy egész életen át meghatározhatja a fogászati kezelésekhez való viszonyunkat.

Rendelőnkben kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy a gyermekek barátságos környezetbe érkezzenek és szakorvosunk a megfelelő tapasztalattal és türelemmel fogadja őket.

Fogszabályozás

Orvosunkkal történő első, gyermekközpontú konzultációért keresse bizalommal klinikánkat ahol családias környezetben várjuk a család apraját-nagyját.

Láthatatlan fogszabályozás gyermekkorban

Ha még többet szeretne megtudni a kivehető készülékekről akkor forduljon bizalommal kezelőorvosunkhoz aki egy első konzultáció keretén belül bővebb felvilágosítást ad mind az Önnek vagy gyermekének legmegfelelőbb készüléktípusról.

Kivehető fogszabályozó készülékek

A kivehető készülékek elsősorban gyermekkorban alkalmazhatók, amikor a szervezet még növekedésben, fejlődésben van. A fejlődésben lévő szervezetnek hála ebben a korban a fogak mozgatása, illetve az állcsont növekedésének befolyásolása is könnyebben megvalósítható, a legtöbb esetben az ideális állcsont és a szabályos fogsor kialakításához esetenként szükséges foghúzások, műtéti beavatkozások elkerülhetők.

Egy állcsont szabályozásakor alkalmazott kivehető készülék típusok:
Tágítócsavaros lemez és Y lemez: 8-9 éves kortól, feltorlódott front fogak helyreállítására, keresztharapás gyógyítására szolgáló készülékek.

Alsó és felső állcsont egyidejű fogszabályozásakor, a harapásban megfigyelhető rendellenességek állítására szükséges kivehető készülékek:
Aktivátor készülék, Frankel készülék, Hansa készülék: Gyermekkorban, 9-10 éves kortól használható készülékek. A funkciós készülékek a serdülő korban 13 éves korig alkalmazhatóak. 13 éves kortól rögzített készülék alkalmazása javasolt.

Láthatatlan fogszabályozás

A láthatatlan fogszabályozás, vagy más néven áttetsző sín, egy modern ortodontiai megoldás, amely lehetővé teszi a fogak igazítását esztétikus és diszkrét módon. Ezek az áttetsző sínek speciális műanyagból készülnek, és egyedi méretre szabják őket a páciens fogsorához, hogy kényelmesen illeszkedjenek. A hagyományos fém fogszabályozókkal ellentétben a láthatatlan fogszabályozók szinte észrevétlenek, így ideálisak azok számára, akik esztétikai okokból kerülnék a feltűnő kezeléseket. 

Egyaránt ajánljuk gyermekeknek és felnőtteknek.

Láthatatlan fogszabáylozó sínek

Mik a fogszabályozást érintő legfontosabb kérdések?

Meddig kell hordani a fogszabályozót? Lehet-e fogszabályozni vegyesfogazatban? Mi a teendő, ha leesik a brackett? Mikorra időzítsük az első fogszabályozás konzultációt?

Ezekre a kérdésekre mind választ kaphat cikkünkben:

Fogszabályozás felnőttkorban

Sokszor felnőttként döntünk úgy, hogy szeretnénk mosolyunkat szebbé tenni, és felmerül a kérdés, hogy vajon nem késő-e belevágni a fogszabályozási kezelésbe. Jó hírünk, hogy a fogszabályozás nem csak gyermekkorban kivitelezhető, hanem felnőttkorban is sikeresen végezhető kezelés.

Felnőtt fogszabályozásáról körülbelül 18 éves kor után beszélhetünk, amikor már az összes maradandó fog előtört, és az állcsontok növekedése is befejeződött, ezért a felnőttkori fogszabályozás számos ok miatt eltér a növekedésben lévő gyermek kezelésétől.

Tudjuk, hogy felnőttkorban a fogszabályozó eszköz viselete a mindennapokban időnként zavaró lehet, ezért alkalmazunk esztétikus, kevésbé észrevehető készülékeket is.

A felnőttkori fogszabályozás után nem csak az esztétikai élmény lesz szembetűnőbb, de a szabályos helyzetű fogak kevésbé lesznek hajlamosak a szuvasodásra, mivel a szabályos fogazatot sokkal könnyebb tisztán tartani. Minden tekintetben javul az életminőség a fogszabályozás után, ezért felnőttkorban sem kell lemondani róla, ha gyermekkorban nem volt rá lehetőség.

Felnőttkorban és azokban az esetekben, amikor a kívánt eredmény elérése kivehető készülékkel már nem lehetséges, elsősorban a rögzített fogszabályozó készülékeket ajánljuk.

fogszabályozás a Bobdentben

Felnőtt fogszabályozással foglalkozó szakorvosaink sok éves szakmai tapasztalata bizonyítja, hogy a gyermekinél idősebb korban is nagyon szép eredmények érhetőek el az új fogszabályozós technológiák segítségével. Erről Ön is megbizonyosodhat akár egy személyes konzultáció keretében.

Lépjen velünk kapcsolatba és visszahívjuk Önt!

A kezelésről

A fogszabályozás folyamata

A fogszabályozás egy hosszú távú folyamat, ezért a döntés meghozatalához fontos, hogy Ön pontosan ismerje a kezelés lépéseit, hogy mi is történik a konzultációk, kezelések alkalmával. A következő pontokban nagyvonalakban összefoglaljuk Önnek a kezelés menetét.

1. Konzultáció
A fogszabályozó kezelés egy konzultációval kezdődik
Ez az alkalom alapozza meg a kölcsönös bizalmat páciens és orvosa között. Az első konzultáción a kezelés legfontosabb részleteit kezelőorvosa már meg tudja határozni: így a kezelési célokat, a várható kezelési időt, a lehetséges típusú fogszabályozó készülékek fajtáit. Az Ön fogszabályozási kezeléséhez mindenképpen szükséges az Ön egyéni kezelési tervének elkészítése.
1. Konzultáció
2. Egyéni kezelési terv
Az egyéni kezelési terv elkészítéséhez további vizsgálatokat végzünk
A páciensről fotókat, röntgen felvételeket készítünk, valamint tanulmányi mintához lenyomatot veszünk. Az így nyert egyedi adatok, értékek, információk alapján alkotjuk meg a diagnózist és határozzuk meg az Ön fogszabályozási folyamatához leginkább megfelelő fogszabályozási eszközt, készüléket. Azt is megbecsüljük, hogy a kezelés várhatóan mennyi időt vesz igénybe, és mikor milyen és hány kezelési alkalomra lesz feltehetően szükség. Ezután már a kezelés díját könnyebben meg tudjuk határozni. Így össze tudjuk állítani Önnek, ismertetni tudjuk Önnel az Ön egyéni kezelési tervét.
2. Egyéni kezelési terv
3. Egyéb vizsgálatok
Szükség esetén parodontológus bevonása
Egyes esetekben szükséges lehet parodontológus szakorvos bevonására, ha a fogszabályozási folyamat elkezdését akadályozza valamilyen fogágybetegség vagy ínyvisszahúzódás. Ezért a Bobdentben komplex szemlélettel dolgozó orvosaink megbeszélik egymás eseteit, és közösen hozzák meg döntéseiket.
3. Egyéb vizsgálatok
4. Készülék felhelyezése
A fogszabályozó készülék felhelyezése
A fogszabályozó készülék típusától függően, a kezelési terv elfogadását követően, az első vagy a második vizit alkalmával történik meg a fogszabályozó készülék felhelyezése, amely rendszerint fél-egy órát igénylő, fájdalmatlan fogászati beavatkozás.
4. Készülék felhelyezése
5. Kontroll vizsgálatok
A kezelés során rendszeres ellenőrzés
A fogszabályozó kezelés során nagyon fontos a rendszeres ellenőrzés és az orvos által adott utasítások betartása. Az előre eltervezett végleges eredmény csak úgy érhető el, ha rendszeres a kontroll/ún. aktiválási időpontokon való megjelenés, az alapos fogápolás, a kivehető kiegészítő eszközök előírás szerinti alkalmazása.
5. Kontroll vizsgálatok
6. Készülék eltávolítása
A fogszabályozó készülék eltávolítása
A fogszabályozó kezelés aktív szakaszát akkor fejezzük be, ha a fogak helyzete a kezelési terv szerint megfelelően rendeződött. Az aktív szakasz befejezése után a fogszabályozó készüléket eltávolítjuk. Az elért eredmény megtartása céljából, illetve a fogak további stabilizálása érdekében ún. retenciós készülék viselése szükséges. Ez a passzív fogszabályozó szakasz azért fontos, hogy a fogak ne mozduljanak rendellenes helyzetbe az aktív kezelés után.  A retenciós készülék adott eset függvényében lehet fix, vagy éjszakánként viselt kivehető retenciós készülék, esetleg kombinálva.  Ezen lépés elmulasztása esetén a kezelési eredmény megtartása még rövid távon sem garantálható, ezért még ilyenkor is nagyon fontos a páciens együttműködése kezelőorvosával.
6. Készülék eltávolítása

Implantátumok alkalmazása a fogszabályozás során

Orthodontiai implantátumok

Az orthodontiai implantátumok kis méretű, speciális orvosi titánból készült csavarok. Ezek az implantátumok ideiglenesek, és a fogszabályozó kezelés végén eltávolításra kerülnek. Az implantátumokat az adott fog vagy fogak mozgatásához szükséges erő alkalmazására használjuk. Segítségükkel olyan fogszabályzási eltérések is kezelhetők, amelyek nélkülük nem lennének lehetségesek.

Az orthodontiai implantátumok alkalmazása forradalmasította a fogszabályozás világát. Ezek a kis titán csavarok lehetővé teszik a fogszabályozók számára, hogy pontosabb és hatékonyabb kezeléseket végezzenek, rövidebb idő alatt és kevesebb mellékhatással. Az orthodonciai implantátumok használata egyre népszerűbbé válik, és a jövőben valószínűleg még több fejlesztés és újítás várható ezen a területen is.

Az ortodontiai implantátumok előnyei

  1. Kiterjesztett fogmozgatás: Az orthodonciai mini implantátumok lehetővé teszik, hogy a kezelőorvos pontosabban kontrollálja a fogak mozgatását. Az orthodonciai mini az implantátumok a meglévő fogakon kívüli stabil elhorgonyzást biztosítanak a fogszabályzó készülék számára, ezért olyan fogszabályzási eredmények is kivitelezhetők, amelyek csak fogakon rögzülő fogszabályzással nem  lennének lehetségesek.

  2. Rövidebb kezelési idő: A stabil elhorgonyzás miatt a fogak gyorsabban és hatékonyabban mozgathatók a kívánt pozícióba, így a teljes kezelési idő csökkenhet.

  3. Kevesebb mellékhatás: Az implantátumok csökkenthetik a nem kívánt mellékhatásokat, mint például a szomszédos fogak elmozdulását vagy a harapás változásait.

  4. Jobb esztétikai eredmények: Az orthodonciai mini implantátumok használata lehetővé teszi a fogszabályzó kezelések pontosabb végrehajtását, ami szebb és harmonikusabb mosolyt eredményezhet.

Láthatatlan fogszabályozási technikák a Bobdentnél

A Linguál fogszabályzó rendszer diszkréten megbújik a fog hátsó oldalán, így lehetőséget nyújt, hogy ne látszódjon a fogszabályozó.

Tudjon meg többet a technikáról cikkünkben:

Láthatatlan fogszabályozó sínek a fogakon

A rendelőnkben alkalmazott láthatatlan fogszabályozó rendszer sínei bármikor könnyedén kivehetőek és szinte láthatatlanok.

Tudjon meg többet a technikáról cikkünkben:

Jelentkezzen konzultációra

Fogszabályozás konzultáció

Legyen szó esztétikai vagy funkcionális problémáról, gyermek vagy felnőtt fogszabályozásról, szakorvosaink készséggel állnak az Ön és családja rendelkezésére. Jelentkezzen konzultációra, ha kérdése van a fogszabályozással kapcsolatban.

A fogászati vizsgálaton nem csak akkor érdemes megjelenni, ha valamilyen fájdalma, vagy panasza van. Fogászati probléma akkor is kialakulhat, ha nem okoz észrevehető panaszt, tünetet.

Mi a Bobdentnél azt javasoljuk, hogy fél évente érdemes megjelenni egy általános fogászati állapotfelmérésen, így a tünet nélküli fogászati teendők hamar kiszűrhetők, a nagyobb problémák megelőzhetők. 

Kérjen időpontot az alábbi jelentkezési lap kitöltésével és elküldésével. Kollegáink keresni fogják a megadott elérhetőségen időpont egyeztetés céljából. 

Sűrgős esetben kérjük hívja a +36 1 400 1167-es számot!